J9142-61001 HP ProCurve X112 1Gbps Single-mode Fiber 20km 1490nm/1310nm Transceiver
- Brand: Hewlett Packard
- Product Code: J9142-61001
- Availability: In Stock
Highlighted Features
- HP
- 1Gbps
- SFP
- 1000Base-BX-D
- Single-mode Fibre
- 1490nm/1310nm
- 20km
- Transceiver Module
- Part #: J9142-61001
Note: All product details are provided by Hewlett-Packard Enterprise
A small form-factor pluggable (SFP) Gigabit-BX (bi-directional) "downstream" transceiver that provides a full-duplex Gigabit solution up to 10 km on one strand of single-mode fibre. The J9142B connects to the J9143B "upstream" transceiver, or to any IEEE-standard 1000BASE-BX10-U ("upstream") device.
Transceiver | |
| Brand: | HP |
| Product Type: | SFP |
| Product Line: | ProCurve |
| Product Name: | HP X122 1G SFP LC BX-D |
| Application / Usage: | Data Networking |
| Interfaces / Ports: | 1000Base-BX-D |
| Data Transfer Rate: | 1Gbps |
| Data Link Protocol: | Gigabit Ethernet |
| Media Type Supported: | Optical Fiber |
| Network Technology: | 1000Base-BX10 |
| Max Distance: | 20km |
| Form Factor: | Plug-in module |
| Connectivity Technology: | Wired |
| Servers supported: | HP ProLiant Servers |
Dimensions Specifications | |
| Weight: | 0.04 lb |
| Height: | 1.2 cm |
| Depth: | 1.4 cm |
| Width: | 5.6 cm |
Miscellaneous | |
| Environmental Certification: | Server/Workstation |
| Environmentally Friendly: | Yes |
| Expansion / Connectivity | Compatible Slots | 1 x SFP (mini-GBIC) |
| Interfaces | 1xEthernet 1000Base-BX-D single mode | |